Manitoba Major Junior Hockey League
Charleswood Hawks Ft.Garry/Ft.Rouge Twins Pembina Valley Twisters Raiders Jr. Hockey Club River East Royal Knights St. Boniface Riels St. James Jr. Canucks St. Vital Jr. Victorias Stonewall Jets Transcona Railer Express

MMJHL Awards - George Cadzow Trophy (Outstanding Defenceman)

George Cadzow Trophy (Outstanding Defenceman)

Outstanding Defenceman

George was a member of the Midland Flyer Executive, MMJHL executive for many years and is on the St. James Canuck's Board. He is a life member of the MMJHL.

1987/88 - Jeff Van Norman - Charleswood Hawks
1988/89 - Jeff Van Norman - Charleswood Hawks
1989/90 - Stephen Anderson - Ft. Garry/Rouge Twins
1990/91 - Dave Brown - Transcona Railers
1991/92 - Jason Prystayko - Transcona Railers
1992/93 - Jason Prystayko - Transcona Railers
1993/94 - Scott Brown - Charleswood Hawks
1994/95 - Mark Bergman - Ft. Garry/Rouge Twins
1995/96 - Jaret Klymchuk - River East Royal Knights
1996/97 - Jeff Sinnott - St. Vital Victorias
1997/98 - Jay Nolet - St. Boniface Riels
1998/99 - Ian Bale - St. Boniface Riels
1999/00 - Cam Jones - Ft. Garry/Rouge Twins
2000/01 - Cam Jones - Ft. Garry/Rouge Twins
2001/02 - Justin Morris - River East Royal Knights
2002/03 - Justin Morris - River East Royal Knights
2003/04 - Adam Rath - Charleswood Hawks
2004/05 - Kyle Harden - St. Vital Victorias
2005/06 - Grant Calhoun - Charleswood Hawks
2006/07 - Kyle Nixon - Pembina Valley Twisters
2007/08 - Catlin Baydak - St. Vital Victorias
2008/09 - Remi Chartier - St. Boniface Riels
2009/10 - Jeff Krull - St. Vital Victorias
2010/11 - Dillon Smith - Charleswood Hawks
2011/12 - Dillon Smith - Charleswood Hawks
2012/13 - Connor Sisson- Pembina Valley Twisters
2013/14 - Sean Christensen - St. Boniface Riels (Co-winner)
2013/14 - Jordan Lisowick - Raiders Jr. Hockey Club (Co-winner)
2014/15 - Isaac Bellan - Transcona Railer Express
2015/16 - Isaac Bellan - Transcona Railer Express
2016/17 - Nicolas Gravel - Transcona Railer Express
2017/18 - Nicolas Gravel - Transcona Railer Express
2018/19 - Derek Wood - Pembina Valley Twisters
2019/20 - Spencer Ferbers - Charleswood Hawks
2020/21 - No Winner Awarded (COVID-19)
2021/22 - Rory Neill - St. James Jr. Canucks

Other Awards
Leading Scorers
Playoffs 2021-2022
player gp g a pts
St. James Jr. Canucks Luke, Kurtis 14 10 22 32
Pembina Valley Twisters Matuszewski, TJ 16 8 15 23
St. James Jr. Canucks Price, Kale 14 12 10 22
St. James Jr. Canucks Halfdanson, Trent 14 7 12 19
St. James Jr. Canucks Neill, Rory 14 8 10 18
Pembina Valley Twisters Ayotte, Nathan 16 7 10 17
St. James Jr. Canucks Whitely, Brady 14 4 12 16
Transcona Railer Express Grunsten, Conner 11 9 5 14
Raiders Jr. Hockey Club Barroso, Riley 11 5 9 14
Raiders Jr. Hockey Club Cambell, Kobe 9 5 8 13
Leading Goaltenders
Playoffs 2021-2022
Minimum 240 Minutes Played
goaltender mp gaa sv%
St. James Jr. Canucks Gilbert, Noah 843 2.06 .920
Transcona Railer Express Powers, Justin 306 2.16 .923
Pembina Valley Twisters Enns, Logan * 885 2.71 .916
St. Vital Jr. Victorias Smyth, Austin 292 2.88 .900
Transcona Railer Express Arnold, Dylan 370 3.25 .902