Manitoba Major Junior Hockey League
Charleswood Hawks Ft.Garry/Ft.Rouge Twins Pembina Valley Twisters Raiders Jr. Hockey Club River East Royal Knights St. Boniface Riels St. James Jr. Canucks St. Vital Jr. Victorias Stonewall Jets Transcona Railer Express

MMJHL Awards - Ken Prodonick Memorial Trophy (Ability & Sportsmanship)

Ken Prodonick Memorial Trophy (Ability & Sportsmanship)

Awarded for Ability & Sportsmanship

Ken was an Official in the MMJHL until his untimely death in a drowning accident. The League Referees donated the award in Ken's memory.

1976/77 - Peter Blumenschein - Charleswood Hawks
1977/78 - Robert Vielfaure - St. Boniface Riels
1978/79 - Andy Meers - St. James Canucks
1979/80 - Steve Prokopec - Seven Oaks Raiders
1980/81 - Don Osadick - St. Vital Victorias
1981/82 - Don Osadick - St. Vital Victorias
1982/83 - Dave Jones - Charleswood Hawks
1983/84 - Paul Buchanan - Ft.Garry Jr Bisons
1984/85 - John Gardner - Midland Flyers
1985/86 - David Bull - St. James Canucks
1986/87 - Les Kahl - Ft.Garry/Rouge Twins
1987/88 - Garth Eastman - River East Royal Knights
1988/89 - Garth Eastman - River East Royal Knights
1989/90 - Scott Parker - River East Royal Knights
1990/91 - Blair Norman - Charleswood Hawks
1991/92 - Scott Sanders - Charleswood Hawks
1992/93 - Tim Miller - St. James Canucks
1993/94 - Darin Gentes - St. Boniface Riels
1994/95 - Scott Lyons - Transcona Railers
1995/96 - Mike Krentz - Ft.Garry/Rouge Twins
1996/97 - Jamie Wilkie - St. James Canucks
1997/98 - Wes Holdnick - River East Royal Knights
1998/99 - Corey Greenham - River East Royal Knights
1999/20 - Sean Gaudreau - Transcona Railers
2000/01 - David Wood - St. James Canucks
2001/02 - Justin Steeves - St. James Canucks
2002/03 - Scott Ellement - Charleswood Hawks
2003/04 - Brian Hearn - Charleswood Hawks
2004/05 - Kyle Donnelly - St. Vital Victorias
2005/06 - Jarrett Borton - Ft. Garry/Ft. Rouge Twins
2006/07 - Colin Hildebrand - Pembina Valley Twisters
2007/08 - Matt Romanychyn - River East Royal Knights
2008/09 - Jade Lowry - River East Royal Knights
2009/10 - Jade Lowry - River East Royal Knights
2010/11 - Matt Varnes - Ft.Garry/Ft.Rouge Twins
2011/12 - Cam Hildebrand - Raiders Junior Hockey Club
2012/13 - Tim Hook - St. Vital Victorias
2013/14 - Russell Trudeau - St. Boniface Riels
2014/15  - Danick Levesque - St. Vital Victorias
2015/16 - Danick Levesque - St. Vital Victorias
2016/17 - Jens Giesbrecht - St. Boniface Riels
2017/18 - Riley Beauchemin - St. Vital Victorias
2018/19 - Noah Skorpad - Transcona Railer Express
2019/20 - Joe Akadiri - St. Boniface Riels
2020/21 - No Winner Awarded (COVID-19)
2021/22 - Joe Akadiri - St. Boniface Riels

Other Awards
Leading Scorers
Playoffs 2021-2022
player gp g a pts
St. James Jr. Canucks Luke, Kurtis 14 10 22 32
Pembina Valley Twisters Matuszewski, TJ 16 8 15 23
St. James Jr. Canucks Price, Kale 14 12 10 22
St. James Jr. Canucks Halfdanson, Trent 14 7 12 19
St. James Jr. Canucks Neill, Rory 14 8 10 18
Pembina Valley Twisters Ayotte, Nathan 16 7 10 17
St. James Jr. Canucks Whitely, Brady 14 4 12 16
Transcona Railer Express Grunsten, Conner 11 9 5 14
Raiders Jr. Hockey Club Barroso, Riley 11 5 9 14
Raiders Jr. Hockey Club Cambell, Kobe 9 5 8 13
Leading Goaltenders
Playoffs 2021-2022
Minimum 240 Minutes Played
goaltender mp gaa sv%
St. James Jr. Canucks Gilbert, Noah 843 2.06 .920
Transcona Railer Express Powers, Justin 306 2.16 .923
Pembina Valley Twisters Enns, Logan * 885 2.71 .916
St. Vital Jr. Victorias Smyth, Austin 292 2.88 .900
Transcona Railer Express Arnold, Dylan 370 3.25 .902